Tartu Ülikooli kunstimuuseum

Antiikkunsti paremik ühel näitusel

Tartu Ülikooli peahoones asuva kunstimuuseumi püsinäitusel saab tutvuda antiikkunsti parimate tööde ja ehtsate muumiatega.

Tartu Ülikooli kunstimuuseumi püsiekspositsiooni moodustavad kreeka arhailise, klassikalise ja hellenistliku kunsti parimate skulptuuride originaalsuuruses kipsjäljendid. Need osteti ülikooli kunstimuuseumile 1860. aastatel Inglismaa, Saksamaa, Prantsusmaa ja Itaalia muuseumidest, et panustada tudengite kunsti-, ajaloo- ja kultuuriteadmistesse. Püsiekspositsioonis on väljas ka filosoof Immanuel Kanti originaalne surimask, mida on maailmas teadaolevalt vaid kaks.

Muuseumi muumiakambrist leiab külastaja kaks ehtsat Egiptusest pärit inimese muumiat ja ühe koerlase muumia. Ruumi seinu kaunistavad Egiptuse hauakambritest inspireeritud seinamaalingud, mis jutustavad lugusid vanade egiptlaste ihaldatud hauatagusest elust ja matustega seotud rituaalidest. Huvilised saavad tutvuda põneva sarkofaagi ja kanoopide mudelitega, mida lähemalt uurides saab teada, kuidas ja milleks neid kasutati.

Muuseumikaardiga saab külastada ka Tartu Ülikooli aulat ning ülikooli pööningul asuvat vana tudengivanglat – ülikooli kartserit.