Carl Robert Jakobsoni talumuuseum

Kurgja talu ärgitab unistama

Carl Robert Jakobsoni oli Eesti esimene teadlik põllumees, poliitik, rahvavalgustaja ning eestlaste rahvusliku liikumise üks armastatumaid juhte. Carl Robert Jakobsoni talumuuseum Kurgjal annab ülevaate Jakobsoni elu olulisematest sündmustest, paikadest ja inimestest ning ka suurmehe südamesoovidest. Eriliseks teeb talumuuseumi asjaolu, et Kurgjal tegutseb toimiv talumajapidamine: külastajaid tervitavad veised, lambad ja hobused.

Kurgja talumuuseumi üheks missiooniks on lisada seni kooliõpikutes üsna üheplaaniliselt kujutatud suurmehe kujule värve. Kes ta siis oli, kas punkar, anarhist, kannataja või hoopis õpetaja ja enda loodud usu preester? Või kõike seda ja veel enamgi? Lisaks aga ka lihtsalt inimene.

Kõik talumuuseumi hooned on Kurgjale rajatud Jakobsoni enda jooniste ja unistuste järgi. Renoveeritud häärberis asuv käed-külge näitus „C. R. Jakobson – Eesti vaimupõllu ärataja“ annab ülevaate Jakobsoniga seotud olulistest teemadest, Kurgja talu saatusest kuni muuseumi loomiseni ning abikaasa Julie ja tütarde rollist talus pärast Jakobsoni surma.

NUMU äpist saab alla laadida talumuuseumi audiogiidi, mis pakub nii huvitavat infot kui ka ärgitab külastajat unistama.