Katrin Mäeots
Roheline muuseum

Tartu Ülikooli botaanikaaed

Liigitihe oaas keset linnakeskkonda

Eesti vanimas botaanikaaias, Tartu Ülikooli botaanikaaias kasvab üle 11 000 taksoni ja sordi taimi. Rohkem kui kahe sajandi jooksul on teadlased, kuraatorid ja aednikud rajanud sinna taimevaramu, mille ilu ja mitmekesisust saavad nautida ja uurida kõik huvilised.

Siin saab külastaja jalutada läbi justkui maailma eri paigust ning mitmesugustest Eesti looduslikest kooslustest. Teadmishimuline külastaja saab tundma õppida taimeliike ning nende kaitset. Samavõrra oluline on botaanikaaia roll linnakeskkonnas kujundatud imelise loodusliku oaasina, mida lisaks inimestele naudivad ka putukad ning teised olevused.

Kasvuhoonetes asuvatest taimekogudest leiab peamiselt troopikas ja lähistroopikas kasvavaid taimi. Avamaal paiknevad kogud keskenduvad põhiliselt parasvöötmes kasvavatele taimedele. Avamaakollektsioonides on esindatud ka mitmed Eestis looduskaitse all olevad taimed.

Tänapäeval, kui loodushoid on tähtis kõigis eluvaldkondades ning puudutab igaüht, suureneb vajadus teaduslike taimekogude järele kiiresti ja nende väärtus üha kasvab.

Tartu Ülikooli botaanikaaed on pälvinud rohelise muuseumi märgise.