THM_09926E2777_NN04

Morfiini ja kokaiiniga süstlakomplekt koduperenaistele

Eesti tervisemuuseumi kogus on 20. sajandi algusest pärinev kaasaskantav süstlakomplekt, mis koosneb roostevabast terasest karbist ja süstlast, kahest nõelast ning kuuest viaalist ehk pudelikesest, mis sisaldavad strühniini sulfaati, morfiini sulfaati, morfiin/atropiini, kokaiini vesinikkloriidi, füsostigmiini sulfaati ning atropiini sulfaadi tablette. Komplekt on valmistatud ajavahemikul 1906–1908.

19. sajandi keskpaiku peeti morfiini ja kokaiini USA-s ja Euroopas imeravimiks ning neid lisati toiduainetesse, sigarettidesse, salvidesse, puudritesse, aga ka näiteks lastele mõeldud köhapastillidesse. Lisaks hakkasid ameerika arstid kirjutama morfiini, teisi alkaloide ja kokaiini üha sagedamini välja oma patsientidele ja tegid seda tihtipeale ilma, et selleks oleks esinenud tõsist meditsiinilist näidustust.

Need ained said eelkõige kõrg- ja keskklassi kuulunud naiste abivahendiks, et vabaneda nn. naiste hädadest – närvilisusest, peavaludest, depressioonist ja letargiast. Narkootiliste ainete kontrollimatu kasutamine tekitas patsientides sõltuvust ning narkomaania kujunes ajapikku üha tõsisemaks probleemiks. 1915. aastal jõustati USA-s seadus, millega hakati pidama opiaate ja kokaiini sisaldavate toodete tootmise, levitamise ja tarbimise üle riiklikku järelvalvet.

See eksponaat asub siin

Roheline muuseum

Eesti tervisemuuseum

Avameelselt sinu kehast Tallinna vanalinnas ligi 600-aastases majas asub Eesti tervisemuuseum, mille näitusesaalidest leiad põneva sissevaate anatoomiasse, füsioloogiasse ja meditsiiniajalukku…

Loe lähemalt
Lai 28/30, Tallinn