Tallinna Juveelitehase lastelusikad

Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseumis asuvad Tallinna Juveelitehase lastelusikad, eriti Leida Ilo lusikad “Koer” ja “Jänes” (1970) teleporteerivad paljud tagasi õndsasse lapsepõlve.

Neid Juveelitehase hitte toodeti hiigeltiraažides – koera ja jänkuga lusikatega sõid hommikuputru tuhanded eesti lapsed. Selliste lusikate valik oli laiem koerast ja jänesest, täienedes iga mõne aasta tagant uue disainiga, kus lusikavarre ülaosad kaunistati pöialpoistest kuni Walt Disney multifilmitegelasteni

Leida Ilo legendaarsete lusikate sünnilugu oli üsna proosaline – kunstnik lähtus vajadusest. Kujunduse osas tehases keegi ei sekkunud, kavand kinnitati ja läks töösse. See oli nõukogude ajal pigem ebatavaline asjade käik.

Juveelitehase valik ei piirdunud loomulikult ainult lastelusikatega. Näiteks 1969. aastal valmistati tehases 3,35 miljonit üksikeset, neist ligi kolmandik hõbedast. Tollal saadi Moskvast igal aastal kangidena 33 tonni hõbedat ja üle 60 tonni uushõbedat ehk ligi kaks raudteevagunit metalli. Tootmisjõudlus oli pöörane, Urve Küttneri kujundatud sarja „Elegant“ teelusikaid toodeti parimatel aastatel miljon tükki aastas.

Juta Lember tool 1975

Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseum

Eesti disain – sünd, klassikud, tänapäev Tallinna vanalinnas 17. sajandist pärit viljaaidas asuv Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseum keskendub 20. sajandi…

Loe lähemalt