Nukk Valgevunts

Teatrinuku teekond tagasi koju

2023. aastal sai alguse ühe väärikas eas teatrinuku seiklusrikas teekond tagasi koju. Enne Nukuteatrimuuseumi asutamist juhtus tihti, et lavatee lõpetanud nukk kingiti tähtsatele külalistele. Sama juhtus 1980. aastatel, kui Nukuteatrit külastas Soome Rauma nukuteatri „Kuperkeikka” trupp.

Sellest ajast saadik oli nukk Rauma nukuteatris talismani rollis. Pärast teatri tegevuse lõppemist 1994. aastal oli ühe trupi liikme kindel soov nukk just enda hoole alla võtta, sest tal olid Eestis käimisest soojad mälestused. 

Möödunud aastal leidis nuku omaniku pere suvilat korrastades muude asjade hulgast ka teatrinuku. Perel soovitati ühendust võtta Eestis asuva Nukuteatrimuuseumiga. Esialgu polnud ka muuseumile teada, millisest lavastusest antud nukk pärineb.

Uurimistöö käigus selgus, et tegemist on Valgevuntsiga 1979. aastal esietendunud lavastusest „Roheliste sõrmedega poiss”. Teadaolevalt on tegemist ainsa säilinud teatrinukuga sellest lavastusest.

2024. aasta alguses jõudis Valgevunts tagasi Eestisse, Nukuteatrimuuseumisse. Tundub, et imed on tõepoolest  võimalikud ning üks kaunis ring on täis saanud. 

Valgevuntsiga on võimalik tutvuda Nukuteatrimuuseumi püsiekspositsioonis.

Mattias Malk

Nukuteatrimuuseum

Muuseumis avaneb imetabane teatrimaailm Tallinna vanalinnas asuva Nukuteatrimuuseumi eesmärk on tutvustada kõike, mida teatris luuakse ja tehakse. See muuseum on…

Loe lähemalt