Hans Luige puhvaika

Vatijope andis külmas Siberis sooja Hans Luigele, kelle suurtalunikust ja Vabadussõja veteranist isa vangistati 1941. aastal ning hukkus Kirovi oblasti vangilaagris. Hans ühes lapseootel emaga küüditati. Peagi vangistati ka Hansu ema ning poiss pandi lastekodusse.

Sõja lõppedes õnnestus Hansul kehva tervise tõttu saada luba kodumaale tagasi pöördumiseks. Seljas seesama puhvaika – nii nimetas ta ise puhvaikat – jõudiski ta 1946. aastal tagasi kodumaale. Ööd ja päevad Hansu lahutamatuks kaaslaseks olnud puhvaikat säilitas ta aga justkui talismani õnnelikust tagasijõudmisest. „Ma ei oska endalegi seletada, miks ma seda riideräbalat aastakümneid säilitasin. „Mis sa tühja hoiad,“ noomis mind mu naine, kui ma juba abielus olin. „See ei kõlba põrandapesulapikski! Las ma viskan ära!“.“ Kui 2003. aastal Vabamu esimene püsinäitus avati, viis Hans aga vitriinis olevat puhvaikat vaatama ka muuseumi patrooniks olnud president Lennart Meri. 

„Kas sina, Lennart, Kirovi oblastis asumisel olles kah sihukest uhket kuube kandsid?“ „Siberis oli see suurmood,“ muheles vana sõber. 

„Aga alles sa seda vist ei hoidnud?” 

„Ei tulnud selle peale, et seda veel vaja võiks minna,“ raputas Lennart pead.

Asukoht: Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu

  • 10. Hans Luige puhvaika.jpg koopia

Sven Soome
Roheline muuseumAuhinnatud

Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu

Põlvkondade kohtumispaik Tallinna kesklinnas asuv okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu tutvustab oma püsinäitusel Eesti lähiajalugu okupatsioonide ajal ja järel ning…

Loe lähemalt
Toompea 8b, Tallinn