Egiptuse muumiad

Tartu Ülikooli kunstimuuseumis eksponeeritud mitu Egiptuse muumiat: poisslapse, nooruki ja koerlase omad, kes uurijate hinnangul võisid elada 700 aastat eKr. Esimesed kaks on ainsad terviklikud Egiptuse inimmuumiad Eestis. 

Muumiad pärinevad Eesti ühe esimese orientalisti Otto Friedrich von Richteri (1791–1816) kollektsioonist, tänu kellele oli Tartu Ülikoolil 19. sajandil üks silmapaistvamaid Egiptuse-teemalisi kollektsioone Tsaari-Venemaal. Pärast poja surma kinkis tema isa Otto Magnus von Richter kogu ülikoolile – kokku 128 muistist, mille hulgas olid lisaks muumiatele ka puusarkofaag ning mitmed hinnalised araabia-, pärsia- ja türgikeelsed käsikirjad ja trükised. 

1915. aastal evakueeriti Richteri Egiptuse muististe kollektsioon koos ülejäänud kunstimuuseumi antiikoriginaalidega Venemaale ja see osa kollektsioonist asub nüüd Voroneži oblastis I. N. Kramskoi nimelises kunstimuuseumis. Muumiad asusid aga sel ajal Tartu Ülikooli vanas anatoomikumis ja jäid Venemaale evakueerimata.

Asukoht: Tartu Ülikooli kunstimuuseum

  • 9. Egiptuse muumiad

Angelina Pjatkovskaja

Tartu Ülikooli kunstimuuseum

Antiikkunsti paremik ühel näitusel Tartu Ülikooli peahoones asuva kunstimuuseumi püsinäitusel saab tutvuda antiikkunsti parimate tööde ja ehtsate muumiatega. Tartu Ülikooli…

Loe lähemalt