Roheline muuseumAuhinnatud

Paks Margareeta – Eesti meremuuseum

Meri tornis

Paks Margareeta ootab rännakule UNESCO pärandisse kantud kompleksis, kus saab tutvuda keskaegse laevavraki, uhke laevamudelite väljapaneku ja põnevate käed-külge lahendustega. Elamuslik koguperenäitus räägib kohaliku meresõidu loo keskajast tänapäevani.

Suur osa Hansa Liitu kuulunud Tallinna liiklusest sadama ja linna vahel toimus just läbi Suure Rannavärava ja seepärast on Paks Margareeta parim koht, kus ette võtta rännak Eesti kui mereriigi ajalukku. Mereriigi lugu aitavad jutustada ligi 700 ajaloolist eset, meremuuseumi rikkalik laevamudelite kogu ja ligi 50 digi- ja käed-külge lahendust.

Muuseum-külastuskeskuse tähteksponaadiks on ligi 20 meetrit pikk koge vrakk. Koge leidmine 2015. aastal Tallinna maapõuest on ka Euroopas haruldane tänu peaaegu terviklikult säilinud laevakerele ja ligi 700 leiule, mis räägivad miks, kuidas ja kuhu laev ja tema meeskond sõitsid.

Paksu Margareeta muuseum-külastuskeskuses saab ülevaate ka purjelaevadest, mis tõid kaupu üha kaugematest sihtkohtadest ning viisid maade avastamiseni. Aurulaevade saalis saab näha laevamudeleid, mis on tellitud mudelimeistritelt Eestist, Ahvenamaalt ja Inglismaalt, ning mootorlaevade korrusel on võimalik tutvuda olulisemate Eesti kauba-, reisi- ja kalalaevade mudelitega. Kogu ekspositsiooni teevad põnevamaks arvukad digilahendused.

Muuseumi püsinäitus „Meri tornis“ pälvis 2020. aastal Eesti muuseumide aastaauhinna. Paksu Margareeta keskkonnahoidlik ja kestlik tegutsemine on pälvinud Green Key sertifikaadi.