SUUR

Saatse muuseum

Muuseum otse riigipiiril

Saatse muuseum Võrumaal tutvustab väikese kuid pika ja rikkaliku ajalooga kirikuküla eluolu ja näitab, kuidas on kohalikke mõjutanud Setomaa asumine Eesti piiri ääres. Setomaal on piir Eesti, Venemaa ja Euroopa Liiduga, samuti on lähedal ka Läti piir. Muuseumist riigipiirini on vaid 250 meetrit, seetõttu on Saatse muuseum selle teema avamiseks ainuõige koht.

Muuseumi püsiekspositsioon kannab nime „Õgal as’al omma piiri“. Kuna Setomaal on naised alati olnud koduhoidjad ja mehed need, kes piire võivad murda, saab Saatse muuseumis rohkem teada seto meeste elust ning sellest, kuidas piiride muutumine on Setomaal inimeste elusid mõjutanud.

Lisaks valitud esemetele ja lugudele aitavad teemat mõtestada ka interaktiivsed Euroopa ja Setomaa kultuurikaardid. Samuti aitab piiri ääres elamise temaatikat avada mitmesuguste lugude põhjal loodud joonisfilm, mille peategelane Ode peab elu jooksul kohanema nelja riigikorraga.

Muuseumi juures on kilomeetrine matkarada, mis kulgeb piiriga paralleelselt ja kus jalutades on näha piiriposte, lähenemist keelavaid hoiatavaid linte ning piiril asuvat liivariba.