DJI_0036
Auhinnatud

Eesti vabaõhumuuseum

Ehe ja elav ajarännak külaellu

Eesti vabaõhumuuseum tekitab tunde, justkui rändaksid ajas tagasi väikesesse külakesse, kus on peale talumajade olemas kõik eluks vajalik: kirik, kõrts, koolimaja, veskid, pritsikuur, külapood ja mere ääres võrgumajad. Seal asub ka nõukogudeaegne kolhoosi korterelamu, mis pälvis 2021. aasta parima püsinäituse tiitli.

Tallinna linna piiril paiknevas muuseumis saab ülevaate, kuidas elasid endistel aegadel eri elualasid esindavad ja erineva jõukuse ning oskustega pered.

Vabaõhumuuseumi hooned on kokku kogutud üle Eestimaa ja autentselt taastatud. Nii nagu Eesti maastikul, paiknevad talud ka muuseumis vastavalt omaaegsetele külatüüpidele.

Suvehooajal on avatud kõik hooned ja neist enamikus võtavad külastajaid vastu perenaised ja -mehed, kes lisaks põnevatele lugudele tutvustavad külastajatele ka pererahva töid ja tegemisi. Talvehooajal jäävad avatuks kolhoosi kortermaja, Härjapea ja setu talu, peipsivene maja ja Sassi-Jaani rehemaja.

Kolu kõrtsis on võimalik proovida traditsioonilisi ja koduseid Eesti toite. Lau külapood müüb ajastutruud 1930. aastate kaupa maiustustest aiatööriistadeni.

Vastavalt hooajale ja ilmale saab vabaõhumuuseumis teha sõitu hobuvankril või -saanil, läbida muuseum jalgrattal või tõukekelguga. 

Lisaks köetakse vabaõhumuuseumis suveajal iga kuu kolmandal neljapäeval Pulga talu suitsusauna ja tutvustatakse saunakombeid, samuti tähistatakse aastaringselt traditsioonilisi rahvakalendri tähtpäevi.

Külastajatel on võimalik alla laadida tasuta NUMU äpp, kus on lõbusad seiklusmängud, mis tutvustavad taluelu Eestis eri aegadel, ja kogu muuseumi ekspositsiooni tutvustav audiogiid.