Kalamaja muuseum

Lugusid Tallinna vanimast eeslinnast

Kalamaja muuseum näitab killukesi piirkonna värvikast ajaloost. Püsinäitus „Küla keset linna. Lugusid Kalamajast“ kõneleb piirkonna elust kuue Kalamajale iseloomuliku koondkuju kaudu: Kalamaja mees, Kalamaja naine, Kalamaja laps, Kalamaja esivanem, Kalamaja elukunstnik ja Kalamaja loom. Need tegelased jutustavad lugusid Tallinna vanima eeslinna ajaloost keskajast tänaseni. Läbi muuseumi kulgedes avanevad ühes kohalike inimestega ka siinsete majade lood.

Kalamaja muuseum on loodud ühes siinse piirkonna kogukonnaga. Selline muuseumi loomise meetod on ainulaadne kogu Eestis. Kümned endised ja praegused kalamajakad on osalenud püsinäituse valmimisel, annetades esemeid ning jagades mälestusi eluolust Kalamaja asumis. Aastal 2019 pälvis muuseum ka muuseumide aastaauhindade jagamisel aasta kogukonna sõbra auhinna.

Väikesed külastajad saavad muuseumi perealal mängida Tallinna maja tüüpi nukuelamus. Muuseumist leiab ka galerii, kus nii kohalikud kui ka teised soovijad saavad oma ideid näituseks vormida.

Kajamaja muuseum pälvis 2024. aasta Euroopa muuseumide aastaauhinna Silletto, mida antakse välja kogukonna osaluse ja kaasamise eest.