Põnevad kingiideed muuseumipoodidest

Oi kui palju erilisi tooteid on müügil muuseumipoodides üle Eesti! Oleme sulle välja valinud mõned näited toredatest asjadest, mis kindlasti jõuluvana kingikotti passivad.

Proto avastustehase meenetepoes on väga populaarne vanaaegne mängurong, mida saab panna kuuse alla sõitma ja pisiperel on rõõmu kuhjaga. Seda toodet saab osta kohapealt ja ka e-poest.
Tarbekunsti- ja disainimuuseumi poest leiab pühade ajal eriväljapaneku kodumaiste disainerite loomingust. Sel aastal on valikus Sigrid Viiri vaimukad ja värvilised küünlad mida teistest poodidest ei leiagi, Eesti disainerite ehted enda ehtimiseks, samuti saab kingikotti panemiseks kodumaise jalatsibrändi TOKU susse, Raili Keivi keraamikat ja muud.
Kuna parim kink on ikkagi raamat, siis pühadeks ilmub ka kauaoodatud uus tiraaž raamatust “Kohalik ilu. Tarbeklaas”. Tarbeklaasihullus ja huvi selle toodangu vastu ei näita taandumise märke ning seetõttu tasub ka endale soetada see raamat tarbekunsti- ja disainimuuseumist.
Tartu mänguasjamuuseumi muuseumipoe kõige ostetumad asjad on kass Finduse nukud. “Pettsoni ja Finduse” lood on Teatri Kodu mängukavas ja lapsed armastavad neid kasse kangesti. Väga armastatakse osta pisiasju, millega sõpra üllatada – pisikesi linnukesi, autosid, lennukeid. Kõiki muuseumipoe asju saab osta mänguasjamuuseumi põhimaja ning Teatri Kodu poodidest.
Kumu kunstimuuseumi poes on müügil lai valik tooteid (siidisallid, rätikud, pajalapid, põlled, termostopsid jpm), mis on inspiratsiooni saanud Eesti kunstnike loomingust. Fotol on labakindad „Valged pilved I“, mille aluseks on Tõnis Vindi linoollõige.
Jääaja keskuses ostetakse kõige rohkem plastpudelitest valmistatud kaisumammuteid ja valgest šokolaadist pulgakomme. Lisaks on seal pakkuda vahvaid nuputamismänge, ägedaid helkureid, puidust õueküünlaid ja palju muud vahvat.
Eesti vabaõhumuuseumi menukaimad müügiartiklid on muuseumi originaaltooted – erilise kujundusega šokolaadid, linnupiim (fotol), Halliste mustriga taignarull, lõikelauad ja palju muud.
Setomaa muuseumid soovitavad kingikotti pista Mõniste talurahvamuuseumi tellimisel valminud šokolaadi „Hargla kihelkonna köömnenäks“, mille retsept on ainulaadne ja maitse kordumatu.
Šokolaadipaberil on pilt perest Hargla kihelkonna rahvarõivastes.
2024. aastal on teatavasti tulemas maailma suursündmus – Pariis 2024 suveolümpiamängud. Eesti spordi- ja olümpiamuuseumi muuseumipoes on suur valik nii Pariis 2024, aga ka teiste olümpiamängude fänninänni alates riietest, maskottidest ja rinnamärkidest lõpetades vihmavarjude ja beebibodidega.
alt tekst
Eesti tervisemuuseum soovitab kingikotti poetada metallist värvilised võtmehoidjad elunditest, kondi- ja süstlapastakad ning populaarteadusliku vahvate illustratsioonidega raamatu “Lapsesuu”.
Tallinna teletorn soovitab kingikotti pista teletorni tulnuka ETI piparkoogivormi koos piparkoogitaigna retsepti ja painutatava lõikelauaga. Vahvateks kinkideks võib kaasa haarata näiteks lauamängu “ETIga tagasi olevikku” või Papa Juhani mikstuuri neile, kes armastavad maitsekaid ja teravaid napse.
Nukuteatrimuuseumi pood eelistab pakkuda müügiks käsitööd, mille on loonud nende enda meeskond. Näiteks jõuluehted on valmistanud muuseumijuhendaja Laura Linna ja külalislavastaja Kersti Heinloo Eesti Draamateatrist. Valikus on ka eesti käsitöö- ja disainehteid, nt küünlaid ning eesti autorite raamatuid. Kõige populaarsemad on Kristelsensi vineerist kõrvarõngad (fotol), mille kohta autor ise ütleb, et neist peitub igatsus tähistaeva, talvise maastiku ja virmaliste järele.
Tartu Ülikooli muuseumid soovitavad osta Tartu Ülikooli erinevate hoonete piltidega dekoratiivsed patju, kunstimuuseumi Pompei-stiilis seintest inspireeritud siidisalle, raamatuid jpm. Kuni aasta lõpuni on mitmed tooted alla hinnatud, et külastajad leiaksid soodsamalt omanäolisi kingitusi.
Mis saaks olla klassikalisem jõulukingitus, kui sokid? Eesti spordi- ja olümpiamuuseumis on müügil võidusokid, mis kusjuures on ka 2022. aasta muuseumimeene auhinna EMMA 3. koha laureaat.

Saalihokimängija Toomas Petersoni kultuslik lause „Sometimes lose, always win” võtab suurepäraselt kokku, miks me armastame Eesti sporti – ükskõik, mis tulemus on, siis sporti tehes ja vaadates võidavad kõik igal juhul!
Parim kink on loomulikult muuseumikaardi kinkekaart, mida saab füüsilisel kujul osta paljudest muuseumipoodidest ning pakiautomaati tellida näiteks Eesti tervisemuuseumi veebipoest.
Kondase keskuse muuseumipoes on müügil palju omatooteid Paul Kondase maaliloomingust või sellest inspireeritud esemed. Näiteks masintikandis maasikadoomino (fotol), pusled ning postkaardid maalidest. Jõulukingiks on pakkuda muuseumipoes kohapeal suur valik erinevate kunstnike loodud postkaarte, Mari Vallikivi raamatud “Viljandi motiiv”, “Kondas kohtab Contrat” jpm.