Beatrice: „Muuseum on hea antidepressant!“

Modell ja restoranipidaja Beatrice käis kolme nädala jooksul koos abikaasaga kuues Tartu muuseumis ning jagas oma elamusi ka muuseumikaardiga.

Beatrice võttis osa muuseumikaardi ja psühholoog Jaan Tulviste poolt läbi viidud eksperimendist, mis sai inspiratsiooni Belgiast. Belgias kirjutasid arstid pooleaastase pilootprojekti käigus depressiooni, ärevushäirete või stressi all kannatavatele patsientidele välja tasuta muuseumikülastusi.

Muuseumikaart kutsus Eesti eksperimendist osa võtma ka Beatrice’i, kes on avameelselt jaganud meedias enda kogemusi seoses vaimse tervise probleemidega.

„Ma ei ole muuseumivõõras inimene, aga muuseumis käin tavaliselt välismaal reisil olles. Väga imponeeris see mõte, et ka muuseumikülastusest võiks minu olukorras abi olla ja mul on hea meel, et ma ei pidanud pettuma,“ rääkis Beatrice.

Kolme nädala jooksul käis Beatrice kuues
Tartu muuseumis, enamasti
oma abikaasa Lauriga. Foto: erakogu

Tartu muuseumide tervendav mõju

Kolme nädala jooksul käis Beatrice kuues Tartu muuseumis, enamikus nendest oma abikaasa Lauriga. „Muuseumis käimine on selline teistmoodi meelelahutus. Seal nähtu ja kogetu tõstab tuju, viib mõtted mujale ja mõjub väga hästi ka paarisuhtele,“ kinnitab ta.

Naise sõnul tundis ta muuseumis käies sedasama vabastavat tunnet, mida tekitab looduses viibimine või kunsti ja filmide vaatamine. Tartu Ülikooli kunstimuuseumi püsiekspositsioon viis Beatrice’i jalutuskäigule Kreeka arhailise, klassikalise ja hellenistliku skulptuuride vahele.

Eredalt jäid naisele meelde Pompei stiilis seinamaalingud, mis on 150 aasta jooksul läbinud mitmeid uuenduskuure. „Need värvilahendused ja maalingud mõjusid nii värskendavalt ja tekkis tahtmine sarnast lahendust ka mõne ruumi kujundamisel kasutada,“ räägib Beatrice.

Argimurede eest põgenemiseks
vaatab Beatrice filme ja käib looduses.
“Looduses olemine ja selle vaatlemine
laeb ja annab jõudu.“ Foto: erakogu

Muuseum äratas vanad unistused

Külastus õllemuuseumisse kõnetas aga tööalaselt. „Kuna tegelen igapäevaselt šampanjaga, sain õllemuuseumis palju inspiratsiooni ja uusi ideid. Olen väga visuaalne inimene ning sealne audiovisuaalne installatsioon ja lõhnad panid mu ajukeskustes tööle mingid põnevad protsessid, mis kandsid veel pikalt,“ meenutab Beatrice.

Lisaks heale tujule ja uutele teadmistele tuletasid muuseumid Beatrice’le meelde ka vanu unistusi. „Näiteks Tartu Ülikooli loodusmuuseumis putukaid vaadeldes meenus ühtäkki, et kunagi oli mul suur unistus oma talus mesilasi pidada,“ naerab ta.

Beatrice, nagu ka teiste eksperimendis osalenud inimeste kogemus kinnitab, et muuseumikülastus pakub rõõmu ja elevust, annab uusi faktiteadmisi ning soodustab loovust ja inspiratsiooni. Muuseumi mõju hindasid inimesed ka mitmete negatiivsete emotsioonide leevendajana ja osade inimeste hinnangul on muuseumist abi ka üksinduse leevendamisel. Loe eksperimenditulemustest lähemalt siit.

Foto: Silvia Luik

Beatrice soovitab