Tori hobuste esiisa skelett

Eestis aretatud Tori hobuste esiisa oli norfolk-roadsteri tõugu ristandtäkk Hetman, kes sündis Poolas Klementsovo hobusekasvanduses 1886. aastal. Eestisse tõi ta Sangaste mõisa omanik, krahv Friedrich Georg Magnus Berg aastal 1892. 

Hetman oli uhke tumeraudjat värvi loom, kes hiilgas oma pärandusvõime poolest: Tori hobusekasvandusele andis Hetman 48 sugutäkku ja 37 sugumära. Alates Hetmanist hakati saadud hobumaterjali nimetama tori-roadsteriks.

Pärast surma 1912. aastal maeti Hetman koplisse ja seal samas asunud kivirahnule raiuti tema nimi, sünni- ja surmaaasta. 1926. aastal kaevati säilmed üles ja pikka aega oli skelett ühe Tori elamu pööningul. 1977. aastal jõudis skelett Tartusse veterinaaride hoolde. 1992. aastast oli skeleti asukohaks Eesti põllumajandusmuuseum ja nüüd seisab Hetmani skelett Tori hobusekasvanduse näitusel.

Asukoht: Tori hobusekasvandus

  • 7. Tori hobuse esiisa skelett.jpg koopia

tori-2

Tori hobusekasvandus

Muuseum koos hobuste ja pööninguaaretega Eesti vanimas, juba 1856. aastal tegevust alustanud hobusekasvanduses saab tutvuda kauni Tori mõisaansamblisse kuuluva tallikompleksiga…

Loe lähemalt
Pärnu mnt 8a, Tori, Pärnumaa