Tartu Ülikoolis toodetud paberivalamise seade

TYPA trüki- ja paberikunstikesuses asub 1990ndatel aastatel Tartu Ülikooli Eksperimentaaltsehhis väikeseeriana toodetud paberivalamise ja tootmise seade. Seda masinat kasutati Tallinna Pedagoogilise Instituudi raamatukogus raamatute restaureerimisel. Peale sajandivahetust annetati masin Eesti Kunstiakadeemiale, kus ta seisis kasutuseta. 25. mail 2018 annetas EKA esindaja Taavi Tiidor seadme TYPA keskusele.

Tartu Ülikooli eksperimentaaltöökojast

Töökojas valmistati erinevaid masinaid, nt füüsika, keemia, meditsiini ja restaureerimise valdkonna seadmeid. Paberi restaureerimismasinate valmistamise algatas ülikoolis Endel Valk-Falk (nahakunstnik, restauraator ja köiteajaloolane). Töökoda tegutses Ülikooli peahoones kuni 1965. aastani, mil toimus peahoone põleng. 1967 kolis Narva mnt 4 hoonesse. Mingi hetk olid töökojal ajutised ruumid Riia maanteel. 1999. aastal lõpetas osakond ametlikult tegevuse, kuna ülikool leidis, et osakonda pole enam vaja. Tellimused jätkusid sellegipoolest, kuna mitmed muuseumid vajasid seda.

Paberivalamismasinate valmistamine

Masinad said tehtud pronksraamidega, sest see on roostekindel. Pronksraamide valu telliti Tartust, aga hiljem neid enam Tartus ei tehtud. Siis hakati neid tellima Tallinnast meretehasest.

Paberivalamismasinate valmistamise juures oli mehaanikainsener ja tolleaegne (1959–99) eksperimentaaltöökoja juhataja Ado Jaagosild. Tallinnas olles kohtus Jaagosild Taani restauraatoriga, kelle kirjutatud erialane raamat oli abiks masina ehitamisel. Info paberivalamismasina kohta levis Tartu Ülikooli raamatukogu kaudu üle NSV liidu laiali (raamatukogus käisid üleliidulised külalised, kes sõna levitasid). Tellimusi tuli ka üle maailma.