Tartu Ülikooli muuseum
Avasta toomkiriku saladusi!
Tartus Toomemäel toomkirikus asuv Tartu Ülikooli muuseum annab elamusterohkelt edasi nii Tartu Ülikooli ajalugu, tudengipõlve lugusid kui ka maailma teadus- ja kunstilugu.
Milles siis seisneb ülikooli vaim? On see õppejõudude elutarkus, värvikas tudengielu või nukker üksindus ja lõppematu armastus? Püsinäitus „Minu elu ülikool” tutvustab külastajale Tartu Ülikooli ja selle vilistlaste lugu. Näiteks saab panna proovile oma teadmisi tudengikorporatsioonidest, keerutada ajalooliste faktide ruletiratast ja mõistatada, kuidas arvutati 17. sajandil arvutuspulkade abil. Võimalik on vaadata videoid, milles tuntud ülikooli vilistlased ja teadlased jagavad alma mater’ist eredaid mälestusi. Lisaks võib uudistada detailseid makette endisaegsetest tudengite eluruumidest.
Püsinäitusel „Mis on valgus? Professor Georg Friedrich Parroti füüsikakabinet“ saab aga tutvuda professor Parroti füüsikakabinetti kuulunud teadusinventariga, mis on Tartu Ülikooli muuseumi kollektsiooni väärtuslikemaid osi. Näitusel näeb külastaja neid stiilseid ja ainulaadseid kakssada aastat vanu teadusriistu täies eheduses.
Ülikooli muuseumi kuuendal korrusel on avatud saladuste kamber, kus uudishimulikud külastajad saavad avastada toomkiriku seitset saladust. Näitus pälvis 2022. aasta parima püsinäituse tiitli ning muuseum pälvis 2023. aasta Euroopa parima muuseumi konkursi nominatsiooni.
Tartu Ülikooli muuseum on pälvinud rohelise muuseumi märgise.