detail ampiirajastu maketist s

Rehbinderi maja

Mööblil on lugu

Rehbinderi maja on mööblimuuseum, kus eksponeerita Virumaa muuseumide, 15 muuseumi ja kollektsionääride mööblikogude kõige väärtuslikumaid esemeid. Mõnda näitusele jõudvat eset ei ole siinmail üle poole sajandi nähtud.

Mööbliajaloo püsinäitus „Toolile nõjatudes. Luksust ja lihtsust keskajast Lutherini” heidab pilgu mööblile alates keskajast kuni Lutheri mööblivabriku sünni ja tööstusliku tootmise alguseni. Iga näitusesaali keskmes on tool, mis võimaldab ühe eseme muutumise kaudu tutvustada mööblistiilide ajalugu.

Näha saab ka Eesti mõisatest pärinevat mööblit. Näiteks perekond von Nolckenitele kuulunud erinevaid toole, mis olid kasutusel Alatskivi mõisas ja on laenutatud näitusele Lüneburgis asuva Ostpreußische Landesmuseumi kogust. Eksponeeritud esemete hulgas on toole, millel on istunud Mustpeade vennaskonna liikmed, krahvid ja vürstid kui ka linnakodanikud.

Näitusemaja – krahv Rehbinderi aadlielamu – on ka ise vaatamisväärsus, kuna renoveerimistööde käigus leiti hoonest Rakvere seni vanimad maalingud.