Tartu linnamuuseum (suletud kuni 25.04)

Linnal on lugu!

Tartu linnamuuseum räägib vana ja uue aja Tartust ja tutvustab selle ajalugu muistsest Tarbatu linnusest kuni Tartu rahu sõlmimiseni. Just see on parim koht, kus Tartu mitmepalgelise ajalooga tutvust teha.

Muuseumi püsinäituselt „Dorpat. Jurjev. Tartu“ leiab pidepunkte Tartu ajaloo mõtestamiseks. Näitusel on väljas muinasaegsed tarbeesemed ning Tarbatu linnuse piiramise aegsete relvade näidised. Esile on toodud Tartu esmamainimine seoses Novgorodi suurvürst Jaroslavi sõjakäiguga 1030. aasta paiku, mille järel nimetasid vallutajad linnuse Jurjeviks.

Kui ristisõdijad Tartu 1224. aastal lõplikult vallutasid, kujunes sellest piiskopkonna keskus Dorpat (alamsaksa Derpt). Väljapanek rõhutab linna ulatuslikke kaubasidemeid ning käsitööd: näeb puidu-, tekstiili-, naha- ja metallitööga seonduvaid leide. Samuti saab tutvuda Tartu looga Vabadussõjas Tartu rahu sõlmimiseni Eesti ja Nõukogude Venemaa vahel 2. veebruaril 1920.

18. sajandi lõpu aadlielamus asuvas Tartu linnamuuseumis väärib kindlasti uudistamist ka selle interjöör ja linnamuuseumi hoone kauneim ruum, varaklassitsistlikus stiilis saal.