Kroonlinna tuba_koidula_muuseum_Marie Rosalie Hanni

Koidula muuseum

Eesti rahvusliku ärkamisaja sünnikodu

Koidula muuseumis tutvustatakse eesti ärkamisaja kahe suurvaimu – Johann Voldemar Jannseni ja tema tütre Lydia Koidula – elu ja tegevust. Muuseum asub Pärnus Jannsenite elumajas, mis oli korraga ka koolimaja ja lehetoimetus. Johann Voldemar Jannsen andis seal lastele koolitunde ja toimetas ajalehte Perno Postimees. Koidula muuseumis saate aimu Jannsenite pere elu-olust, kodusest kasvatusest ja majanduslikust toimetulekust. Räägitakse ka nende hilisemast elust Tartus ning nende rollist Eesti rahvusliku ärkamisaja tippsündmustes.

Eraldi peatutakse Lydia Jannseni kujunemisel poetess Koidulaks, tema haridusteel, kirjanduslikel eeskujudel ja kirjasuhtlusel lauluisa Friedrich Reinhold Kreutzwaldiga, rahvuseepose „Kalevipoeg“ loojaga. Väljapanek kõneleb ka Koidula abielu-aastaist Kroonlinnas, tema reisidest Euroopas, Eesti rahvusliku liikumise lõhenemisest, isa murdumisest ning Lydia võitlusest surmahaigusega.

Koidula muuseumi vabaõhulaval toimuvad kontserdid ja teatrietendused. Vabaõhulava galeriis saate aastaringselt vaadata kunsti- ja ajaloonäitusi.