Talivee_Elle-Mari

Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase kirjanduskeskus

Underi ja Tuglase kirjanduskeskus täidab südamesoovi

Kas poleks põnev ringi vaadata eesti kultuurivedurite kodus, sel ajal kui majaperemees ise Nõmme mändide all jalutab? Just seda tunnet soovib teile pakkuda Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase kirjanduskeskus, kuhu on oodatud nii tavakülastajad kui ka teadustöö tegijad.

Underi ja Tuglase kirjanduskeskuse muuseum paikneb kirjanikepaari Artur Adsoni ja Marie Underi 1933. aastal ehitatud majas Nõmmel. 1944. aastal põgenes maja pererahvas sõja jalust Rootsi ja Nõmmele tulid elama sõjas kodu kaotanud Friedebert ja Elo Tuglas, kes jäid sinna oma elu lõpuni. 1971. aastal avati majas Friedebert Tuglase majamuuseum, mis avati külastajatele Tuglase 90. sünniaastapäevaks 1976. aastal.

Muuseumis on hoiul aarded Friedebert ja Elo Tuglase raamatu-, foto-, käsikirja ja kunstikogust, Artur Adsoni ja Marie Underi eelkõige väliseesti perioodi pärandist, Eesti Kultuurfondi Ameerika Ühendriikides kunstikogust ning kunsti- ja kirjanduskriitiku Paul Reetsi kogust.

Underi ja Tuglase kirjanduskeskuse muuseum täidab Friedebert Tuglase soovi, et nii arhiividesse sukeldunud tõsiteadlane kui ka särasilmne uudistaja tunneksid end nõnda, nagu oleksid tulnud külla ühte vaimuaardeid tulvil kodusse, kust peremees on hetkeks Nõmme mändide alla jalutama läinud.

NB: Kuni 2024. aasta kevadeni on kirjanduskeskus ajutiselt suletud.