Lennusadam – 5 asja, mida teada enne külastamist

Lennusadam on üks tuntumaid muuseume Eestis. Ja seda väga hea põhjusega! Kohe, kui muuseum 2012. aastal avati, kujunes sellest üks populaarsemaid muuseume, sest lisaks huvitavalt esitatud merendusajaloole on seal tegemist igas vanuses külastajale ja peredele.

Asukoht

Muuseum asub Tallinnas Kalamajas, aadressil Vesilennuki 6. Kalamajast ja Lennusadama piirkonnast on kujunemas populaarne elu- ja ajaviitmiskeskkond, kus lisaks Lennusadamale tasub külastada ka Proto avastustehast ja Kai kunstikeskust. Plaanide järgi valmib aasta pärast sealsamas ka Eesti keskkonnamaja, kus hakkavad paiknema ka Eesti loodusmuuseumi uued näituseruumid.

Kuidas muuseumisse jõuda? Ühistranspordiga saabumiseks tasub valida buss nr 73, millega saab sõita otse muuseuminimelisse bussipeatusesse. Jalgsi või ühistranspordiga tulles tasub võimalusel võtta ka natuke rohkem aega ja nautiga Kalamaja, kulgedes mööda vastvalminud ja täiesti uue kuue saanud Vana-Kalamaja tänavat, mis viib Balti jaamast otse Lennusadama juurde.

Autoga kesklinna poolt tulles keera Põhja puiesteelt Kalaranna tänavale (endise kalasadama poole) ja sõida otse. Mereäärne teekond juhatab meremuuseumi külastuse kenasti sisse. Muuseumi juures on 15 minutit tasuta parkimist, muuseumikülastajale 4 tundi.

Kui jääd muuseumi leidmisel hätta, võid julgelt helistada ka muuseumi kassasse 620 0545 ja nad aitavad sind parima meelega.

Kaua aega varuda?

Muuseumi külastamiseks ja selle tõeliselt nautimiseks tasub alati natuke aega varuda. Üldjuhul tasub Lennusadama külastamiseks varuda umbes kaks tundi, kuid ka tunniga on võimalik saada ülevaade suuremast osast muuseumi väljapanekust. Lisaks muuseumielamusele soovitame külastada ka muuseumi teisel korrusel asuvat kohvikut Maru ja pärast näituste vaatamist ka muuseumipoodi sissepääsukorrusel.

Lennusadamas on üldiselt korraga kõige rohkem külastajaid laupäeviti ja pühapäeviti kella 12 ja 15 vahel.

Mida kindlasti vaadata?

Lennusadam on üks kõige uhkemaid meremuuseume meie piirkonnas. Lisaks nauditavale külastuskeskkonnale ja paljudele tegevustele on muuseum ka väga sisukas ja tõeline pärl igale merendushuvilisele. Muuseumit külastades tasub kindlasti pöörata tähelepanu paarile erilisemale museaalile.

Neist kõige uhkem on kindlasti allveelaev Lembit, millest on lausa võimatu mööda vaadata, sest kogu Lennusadama ekspositsioon on valminud Lembitu järgi ja tema ümber. Lembit asub keset muuseumi angaare ja on riputatud trossidega lakke, nii et allveelaeva alt saab ka läbi jalutada.

Miks see laev nii eriline on? Lembit lasti vette 1936. aastal ja see kuulus omal ajal allveelaevade paremikku. Eesti mereväel on üleüldse läbi ajaloo olnud vaid kaks allveelaeva – Lembit ja Kalev – ning vaid Lembit on üle elanud nii teise maailmasõja kui ka eksiili Venemaal. Huvitav on ka teada, et kuni 2011. aastani vees olnud Lembit on kõige pikemalt vees olnud allveelaev kogu maailmas – ühtekokku 75 aastat.

Lisaks Lembitu imetlemisele soovitame otsida ülesse koha, kus saab endale selga proovida mereväe riideid ja end pildistada. Lõbus elamus on igatahes garanteeritud.

Kolmas soovitus tuleb muuseumi kõrvalt. Nimelt asub muuseumi kõrval ka täiesti tegutsev jahisadam, kus on kai ääres ka aurik-jäämurdja Suur Tõll. See on Eesti vanim muuseumlaev 1914. aastast. Suur Tõll oli oma pika karjääri alugses üks maailma võimamaid aurikuid. Pardal on avatud kapteni kajut, meeskonnaruumid ja näitus jäämurja ajaloost. Laevaga sisemusega saab tutvuda muuseumi lahtiolekuaegadel väikese lisatasu eest või virtuaaltuuri vahendusel.

lennusadam-meremuuseum
lennusadam-meremuuseum
lennusadam-meremuusem

Piletihind

Muuseumikülastus maksab 2023. aasta lõpu seisuga täiskasvanule 15 eurot, lastele ja tudengitele 8 eurot. Perepääsme hinnaks on 30 eurot. Värsket infot vaata siit. Muuseumilaevade Suur Tõll ja Valvas külastamine ning audiogiidi kasutamine on lisatasu eest. Kaheksa-aastased ja nooremad pääsevad muuseumisse tasuta.

Seenioridele igapäevaselt soodushind ei kehti, kuid igal kolmapäeval toimub 65-aastastele ja vanematele eriekskursioon ja kehtib soodsam piletihind.

Külasta muuseumikaardiga

Muuseumipileti teema toobki meid muuseumikaardi juurde. On hea teada, et Lennusadama külastamine muuseumikaardiga on täiesti tasuta! Saa osa rikkalistest elamusest ja ainulaadsest näitusevalikust kasvõi iga päev.

Muuseumikaardiga saad külastada enam kui 100 muuseumi, galeriid ja elamuskeskust ning 500 näitust täiesti piiramatult. Mitmekülgsete Eesti muuseumide seast leiab endalt huvipakkuva igaüks, sest teemadevalik ulatub merendusest kunstini ja spordist rahvakultuurini. Muuseumikaardi omanikuna on sul alati ligipääs muuseumide püsi- ja ajutistele näitustele ning uudiskirja tellijana saad ka infot muuseumides toimuva ja näitusesoovituste kohta.

Loe muuseumikaardi kohte lähemalt muuseumikaardi kodulehelt ja osta muuseumikaart veebist või Lennusadama kassast. Kõik muuseumikaardiga liitunud enam kui 100 muuseumi leiad siit.

Video “Lennusadam – meretäis põnevust”

Vaata ka režissöör Tanel Toomi videoklippi muuseumist.

Vaata ka videot Kristast, kes seadis endale suure eesmärgi külastada kõiki muuseumikaardiga liitunud enam kui 100 muuseumi! Nii käis ta vaid nelja-viie kuuga läbi nii Lennusadama kui ka kõik teised muuseumide, galeriid ja elamuskeskused Tallinnas Mõnisteni ning Narvast Kihnuni.