10 muuseumi, mida külastada koolivaheajal!

Koolivaheajal käiakse tihti muuseumis ning nüüd, kus on olemas ühtne muuseumide aastapilet ehk muuseumikaart, on see eriti lihtne!

Kuna paljud muuseumid on alla kaheksa aastastele lastele tasuta, siis on mõistlik soetada (vana)vanemal endale isiklik muuseumikaart. Või miks mitte osta muuseumikaart kogu perele? Kui muuseumikaart olemas, siis ei ole enam terve aasta vaja ühtegi piletit osta ning iga külastus on justkui tasuta!

Haapsalu pole kaugel

Iga pere, kus on lastele ette loetud mõnd Astrid Lindgreni raamatut, peaks ära käima Haapsalus. Selles armsas linnakeses sündis Lindgreni raamatute illustraator eestlanna Ilon Wikland. Tema loomingule pühendatud Iloni imedemaal saab imetleda armastatud teoste originaalillustratsioone, õppida tundma illustraatori elulugu, piiluda Karlssoni katusekambrisse ja veeta aega õdusas mängutoas. Suvel on avatud ka imedemaa õu ja käsitöökoda, kuhu oodatakse lapsi meisterdama.

Rakvere ootab

Kui võtate suuna Virumaale, leiate perega mitmekesist tegevust. Kõige populaarsemad sihtkohad on siinkandis Rakvere linnus, mis on juba oma asukoha ja suuruse poolest põnev vaatamisväärsus. Linnust külastades saavad nii lapsed kui ka täiskasvanud teada palju uut keskaja ja varauusaja inimeste ning linnuse eluolu kohta. Lastel on võimalik ümber kehastuda rüütliks ja sõjameheks.

Teine laste lemmikkoht Rakveres on Politseimuuseum. Iga laps, kes on unistanud politsei-mänge mängides politseiniku tööst, saab seda ametit tundma õppida. Lisaks leiab muuseumis tegevusterohke siseõue ning palju uut ja põnevat – näiteks liikluses käitumise kohta.

Sõida Jõgevamaale

Jõgevamaal asuvad Kalevipoja muuseum ja Palamuse muuseum, mis on eriti sobilikud koolilapsele, sest õpetavad palju uut kahe Eesti kultuuriloo tippteose „Kalevipoja“ ja „Kevade“ kohta. Palamusel saab teada, kuidas vanasti lapsed koolis käisid. Kalevipoja muuseumis saab aga virtuaalreaalsuse abil näiteks Vanapaganaga rammu katsuda!

Pealinnas on palju teha

Tallinna vanalinnas asuvad Eesti loodusmuuseum ja Eesti tervisemuuseum. Loodusmuuseumis saab uurida meie metsade loomi ja linde – imetajate, lindude ja putukate väljapanek on rikkalik. Millised on linnupesad koos linnumunadega ja mis toimub sipelgapesa sees? Samuti on vaatamiseks ja katsumiseks väljas erinevad mineraalid, kivimid ja maavarad ning siin kunagi elanud olendite kivistised.

Tervisemuuseumi korrustel saab ülevaate inimese sisemusest – anatoomiast annavad hea pildi selgitavad skeemid, vahast või plastist anatoomilised mudelid ja palsameeritud päris elundid. Püsinäituse teine osa räägib teemadest, mis inimeseks olemisega kaasas käivad – sünd, seksuaalsus, sõltuvused, vananemine ja surm.

PROTO avastustehases ootab koolilapsi üle 20 virtuaalreaalsus- ja tegevuseksponaadi: võid kujutleda, et juhid maailma esimest autot, vedurit või kuumaõhupalli või kõnnid ookeani põhjas. Saab luua, leiutada, lennata, õppida ja käed külge panna!

Tartu mänguasjamuuseumi püsiekspositsioonis on väljas mänguasjad, millega lapsed on siinmail läbi aegade mänginud, lisaks kunstnikunukud, eri rahvaste suveniirnukud ja soome-ugri traditsioonilised mänguasjad. Avatud on mängu- ja meisterdamistuba.

Eesti vabaõhumuuseum asub Tallinnas Haaberstis looduskaunis kohas ning seal saab koos lastega uudistada, kuidas elasid meie talupoegadest esivanemad. Seal on kirik, kõrts, koolimaja, veskid, pritsikuur ja külapood. Muuseumi territooriumil saab sõita hobusega, proovida talutöid ning mekkida talupojakõrtsis rahvustoite.

Valik on palju suurem

Kui aga need kohad on sul juba läbi uuritud, siis mine siia https://muuseumikaart.ee/muuseumid/ ja kindlasti leiad ülejäänud saja külastuskoha hulgast mõne uue lemmiku.

Soovid infot uute näituste kohta?

Liitu meie uudiskirjaga ja saadame sulle näitusesoovitusi ja tutvustame külastuskohti, kuhu sa pole veel tõenäoliselt sattunud.