Tallinna muuseumid – 7 muuseumi, mida kindlasti külastada

Tallinna muuseumid on väärt avastamist! Tallinn on Eesti suurim linn ja loogiliselt on siin ka kõige rohkem muuseume. Panime kokku väikese ülevaate muuseumidest, mida soovitame külastada. Nende hulgast leiad kindlasti nii ammuseid tuttavaid kui ka üllatuslikke paiku, mille lisamine enda plaanidesse tasub end kindlasti ära.

Ja mis eriti hea – muuseumikaardiga võid muuseumis käia täiesti piiramatult. Kasvõi iga päev.

Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu

Vabamu eesmärgiks on tutvustada Eesti lähiajalugu okupatsioonide ajal ja järel, jutustades lugusid just sel ajal elanud inimeste kogemuste kaudu. Okupatsioonide ja vabaduse valus võitlus on ju olnud osa iga eestlase minevikust ja mõjutab meid siiani.

Eesti ja Tallinna muuseumid on olnud läbi aegade eesringlikud ning ehk on hea teada, et Vabamu hoone on esimene spetsiaalselt muuseumiks ehitatud hoone Eestis: hoone seinad on klaasist, et pakkuda külastajatele vabadust ja läbipaistvust, mida okupatsioonide ajastul nappis, ning muuseumisse tullakse läbi väikese kasesalu, et meenutada okupatsioonivõimude tegevuse läbi hukkunud inimesi

Kui ikka veel kahtled, siis tea, et Vabamu püsinäitus pälvis valmimise järel Euroopa muuseumide aastaauhinna nominatsiooni.

Tallinna rüütliordude muuseum

Kui Tallinna muuseumid on üldiselt teada-tundud pea igale eestlasele, siis Tallinna rüütliordude muuseum on suure tõenäosusega üks selliseid, millest paljud meist siiani väga palju ei tea. Seda enam tasub astuda sisse sellesse väga huvitava ja spetsiifilise teemaga tegelevasse muuseumisse, kus saab tutvuda ordenimärkide ja autasudega.

Muuseumi fookuses on ordenid ja autasud üle maailma ja nii moodustavadki enamuse kuninglikud, vürstlikud ja vaimulikud rüütliordude ordenid. Lisaks neile leiab väljapanekust muidugi ka paljud riiklikud teenetemärgid.

Kumu kunstimuuseum

Kumu on kahtlemata üks tuntumaid ja külastavamaid muuseume Eestis ning raske on vist leida muuseumisõpra, kes seal veel käinud poleks. Küll aga tasub Kumusse alati tagasi minna, sest muuseumis on rohkelt vahetuvaid näitusi, mis võimaldavad iga kord uuesti avastada nii Kumu mitmekülgset hoonet kui ka eesti kunsti. Kumu kunstimuuseum annab ülevaate Eesti kunstist eri ajajärkudel – akadeemilisest stiilist modernismini, sovetpopist kaasaegse kunstini.

Kumu kunstimuuseum on esimene muuseum Eestis, mis pälvis rohelise muuseumi märgise. Kuigi Eestis ei ole ühtegi päris “muuseumikvartalit” nagu mõnel pool maailmas võib leida, tasub tähele panna, et Kadriorus veel teisigi avastamist väärt muuseume.

Adamson-Ericu muuseum

Jätkame kunsti teemadel! Vanalinnas Lühikese jala tänavas asub üks väike, ent inspireeriv kunstimuuseum. Adamson-Ericu muuseum on tuntud oma julgete ja kaasahaaravate vahetuvate näituste poolest. Esimesel korrusel, ajutiste näituse alal on presenteeriunud muuseum nii Jaapani moodi kui ka käekotte läbi ajaloo.

Vanalinnas asuva muuseumi teine korrus on pühendatud 20. sajandi ühele mitmekülgsemale eesti kunstnikule – Adamson-Ericule (1902–1968). Tema isikupärast maali- ja tarbekunstiloomingut iseloomustab elegants, peen värvivalik ja vaimukus. Huvitav on näiteks teada, et Adamson-Ericu vaipu, portselani ja keraamikat tunnustati 1937. aasta Pariisi maailmanäitusel kahe audiplomiga (Diplômes d’honneur).

Eesti loodusmuuseum

Eestlaste kultuurilugu on tugevalt seotud loodusega ja nii võid ka Tallinna muuseumide seast leida lisaks kunstile ja kultuurile ka tükikese loodust.

Eesti loodusmuuseum võtab kokku miljonite aasta geoloogilise ajaloo ning Eesti rikkaliku floora ja fauna. Kolmele korrusele on välja pandud nii varem siin elanud olendite kivistised kui ka praegu metsades ja looduses elavad imetajad, linnud ja putukad. Muuseumis saad kohata nii haruldast lendoravat kui ka Eesti metsade suurimat imetajat põtra.

Eesti loodusmuuseumi sügisesed seenenäitused on legendaarsed ja öeldakse, et see peaks kuuluma iga suure loodus- ja muuseumisõbra aastaplaani.

Paks Margareeta

Ilmselt on pea iga eestlane käinud Tallinna Lennusadamas. Merenduse teemal jagub aga avastamist veelgi, sest vanalinna piiril asub Paks Margareeta muuseum-külastuskeskus. Elamuslik koguperenäitus räägib kohaliku meresõidu loo keskajast tänapäevani.

Muuseumi tähteksponaadiks on ligi 20 meetrit pikk koge vrakk. Koge leiti ehitustööde käigus juhuslikult 2015. aastal ja on üks väheseid Euroopas leitud nii terviklikult säilinud laevakeresid. Lisaks kogele saab muidugi ülevaate ka teistest laevatüüpidest kuni aurulaevade ja tänapäevaste kaubalaevadeni välja.

Muuseumi püsinäitus “Meri tornis” pälvis 2020. aastal Eesti muuseumivaldkonna kõrgeima tunnustuse ehk muuseumiroti tiitli.

Eesti vabaõhumuuseum

Tõelise elamuse Eesti kultuuripärandi juurde ja taluellu saad, kui külastada vabaõhumuuseumit. See asub vaid paarikümneminutilise auto- või bussisõidu kaugusel kesklinnas ja sinna jõudes leiad end justkui väikesest maakohast, kus on oma veski, kõrts, talud ja isegi väike kolhoosiaegne kortermaja.

Muuseumi suvehooaeg kestab jüripäevast (23. märtsil) kuni mihklipäevani (29. septembril) ning sel ajal on avatud kõik hooned. Kusjuures enamikus neist võtavad külastajaid vastu perenaised ja -mehed, kes räägivad põnevaid lugusid ja tutvustavad pererahva töid-tegemisi.

Tallinna muuseumid ootavad! Ja niisamuti veel kümned muuseumid üle Eesti

Muuseumikaardiga võid külastada muuseume aasta jooksul nii palju, kui kulub. Nii võid sisse astuda enda lemmikusse kasvõi iga päev. Või siis avastada uusi lemmikuid. Täiesti piiramatult. Kasvõi iga päev!

Kuigi pealinnas on palju muuseume ja Tallinna muuseumid on mitmekülgsed, tasub avastada ka muuseume mujal Eestis. Kõik muuseumikaardiga liitunud enam kui 100 muuseumi leiad siit.

Vaata ka videot Kristast, kes seadis endale suure eesmärgi külastada kõiki muuseumikaardiga liitunud enam kui 100 muuseumi! Nii käis ta vaid nelja-viie kuuga läbi nii Tallinna muuseumid kui ka kõik teised alates Narvast ja lõpetades Kihnuga.