Muuseumiretk Pärnust Tartusse

Eesrindlikud Pärnu ja Tartu külastajad mõtlevad esmajärjekorras spaadele ja detox smuutidele, ent kunstifännidel on vabadus olla teadlikult “luuser” – kuigi nad ehk suudaksid käituda normaalsete ühiskonnaliikmetena ja seista liutoru järjekorras, ei saa nad seda teha, olles kord juba muuseumikaardi omanikud. Tallinna ja Tartu kunstimuuseumide kõrval pakub teekond Pärnust Tartusse kunstisõbrale väga kirevaid elamusi skaalal, mille ühes otsas on Kihnu käpikud ja teises müstiline muumiakamber, kus on oma koha leidnud ka ehtne Egiptuse muumia; ning kuhu vahele mahub nii maali- kui trükikunsti.

Pärnu uue Kunsti muuseum: ranna ja päevituse võite ära unustada

Mark Soosaare rajatud kunstikeskus on Pärnu kultuurielu ja skandaalide oluline tuiksoon! Tänaseks linna peatänava äärde kolinud muuseumi vaidlused linnaga ei taha lõppeda, ent selle näitused ja kogu pakuvad alati positiivse üllatuse. Muuseumi kollektsioonis on üle 400 kujutava kunsti teose ning videoteegis üle 1200 dokumentaalfilmi. Ja seda teate isegi, et igal suvel näeb seal aktinäitust “Mees ja naine”, eks?

Viljandi Kondase keskus: naivistide võidukäik

Pealtnäha konservatiivne ja siivas Kondase keskuse punastest tellistest laotud kunagine pastoraadihoone on triiki täis naivstlikku ja autsaider-kunsti. Muuseum on pühendatud Eesti ühele tuntumale naivistile Paul Kondasele (1900-1985), kelle loomingule on pühendatud muuseumi püsinäitus. 

Tartu Ülikooli kunstimuuseum: kõigi Eesti kunstimuuseumide ema

Eesti esimene kunstimuuseum on tänaseks teenimatult uuemate tulijate varju jäänud –  Eesti vanim kunstimuuseum asub Tartu Ülikooli südames, kuue sambaga peahoones. Muuseumi ruumid on sama muljetavaldavad kui väljapanek: külastajaid tervitab Pompei stiilis interjöör, mis on koduks antiigihõngulistele skulptuuridele, müntidele, vaasidele, kiilkirjatahvlitele ja pesuehtsale Egiptuse muumiale.

TYPA paberi- ja trükikunstikeskus: uuri hipstereid ja paberskulptuure

Kunstihuvilise teekond Pärnust Tartusse ei ole küll päris nii eepiline kui seda oli omal ajal paberi teekond Hiinast Eestini, ent see võrdlus tuleb Aparaaditehase loomelinnakus tegutsevas TYPA-s paratamatult pähe. Seal on eksponeeritud 19. ja 20. sajandist pärit kõrgtrükitehnikad, näeb paberskulptuure, saab uurida paberit ja selle ajalugu. Muuseumi innovaatilisus peitub tema unikaalses kontseptsioonis, ajalooliste töövõtete ja tänapäevaste töövahendite kombineerimises.