PXL_20240409_154416998

Johannes ja Joosep Aaviku majamuuseum

Majalt väike, vaimult suur!

Kuressaare südames suure lopsaka aia keskel asuv väike majamuuseum räägib silmapaistva keeleteadlase Johannes Aaviku ja armastatud muusikapedagoogi Joosep Aaviku elust ja loomingust.

Johannes Aaviku (1880–1973) elutööks oli keeleuuendus, mis oma ulatuselt ja mõjult on ainulaadne kogu maailmas. Keeleuuendusliikumise kõrgperioodil eelmisel sajandil esitas Aavik oma põhilised ettepanekud eesti keele struktuuri uuendamiseks ja sõnavara rikastamiseks. Ta lõi kunstlikult kümneid uusi sőnu (näiteks malbe, mõrv, naasma, relv, roim, uje, taunima, siiras jt), tema ettepanekul võeti eesti keeles tarvitusele mitusada laensõna soome keelest ja eesti murdeist (näiteks algupärane, avardama, edu, hetk, huvi, kiinduma, soodus jne).

Muusikapedagoog, koorijuht ja organist Joosep Aavik (1899–1989) on tõenäoliselt viljakaim, mitmekesiseim ja aktiivseim 20. sajandi saarlasest muusikamees. Alates 1930. aastaist on Joosep Aaviku nimi lahutamatult seotud Saaremaa kultuurieluga: ta töötas üle 50 aasta muusikaõpetaja ja dirigendina ning tegeles ka heliloominguga.