Saa tuttavaks Eesti suurima muuseumisõbraga!
Loe lähemalt5 kunstimuuseumi, mida sa pole tõenäoliselt veel külastanud
Tallinnas ja Harjumaal uitavale kunstinautlejale, kes Eesti kunstimuuseumi ja selle filiaalid kahtlemata ilma igasuguse vaevata on üles leidnud, soovitame järgmiseks ette võtta nii rännaku Eesti skulptuuri superstaari Amandus Adamsoni kodumajja kui ka uurida tarbekunsti ja disaini ning muidugi fotokunsti, mida tutvustavad mitu vaimustavat galeriid.
Amandus Adamsoni ateljeemuuseum: vaata silma Russalkale
Esimese hooga ei tundu loogiline, et Eesti tuntuima skulptori Amandus Adamsoni Tallinna lahele vaatava Russalka nägemiseks on kõige parem ette võtta rongisõit Paldiskisse. Aga just selles endises sõjaväelinnas on viiekorruseliste silikaattellistest majade varju peitunud pöörase arhitekturiga Adamsoni ateljeemuuseum, kus tema skulptuuridest loodud 3D kujutised võimaldavad pealtnäha võimatut – näiteks vaadata sügavalt silma Russalkale.
Siin, skulptori kunagises suveateljees, saab uurida nii tema isiklikke esemeid, raamatuid ja fotosid kui ka tutvuda loominguga, mis on eksponeeritud digitaliseeritult. Isegi kui üle Eesti asuvad skulptuurid ja erinevate muuseumite kogudesse kuuluvad tööd oleks võimalik Paldiskisse kokku tassida, ei oleks praegusest erineval moel siiski mingit võimalust nendega seal tutvuda: ateljee on vaid 60-ruutmeetrine. Ent ometigi mahub sellele tervelt 11 erinevat ruumi! Pole ühtegi viidet sellele, et Adamson maja projekteerimisse mõne professionaalse arhitekti oleks kaasanud – ruumiplaani nähes tundubki see ülimalt ebatõenäoline.
Ateljeemaja kõrval on kaasaegne hoone, kus vahetuvad kunstinäitused.
Fotomuuseum: museaalide varjust hiilib välja moodne kunst
Tallinnas raekoja taga asuva endise vanglahoone ajalugu ulatub 14. sajandi algupoolde, selle sisu on aga märksa uuem, alates alles 1860. aastatega – sellest perioodist pärinevad esimesed siin kandis tehtud fotod. Läbi Eesti fotograafia ajaloo kulgemine on hea sissejuhatus galerii külastamiseks, mis peidab end muuseumi keldrikorrusel. See on põnev näitusepind, kus muuseumi kureeritud näitustele on kutsutud enamasti kaasaegsed fotokunsti tipud, vahel ka välismaised fotokunstnikud.
Juhan Kuusi Dokfoto keskus: igaühes on peidus dokumentaalfotograaf
Telliskivis asuva Dokfoto keskuse nimi tekitab tihtipeale küsimuse, mille vastus kinnitab veelkord, et ükski prohvet pole kuulus omal maal. Juhan Kuus (1953–2015) on rahvusvaheliselt üks tunnustatumaid Eesti päritolu dokumentaalfotograafe, kes elas ja töötas Lõuna-Aafrikas. Kuusi loomingu näitused tiirutavad mööda maailma, ehkki ka kohapeal näeb igapäevaselt killukesi tema tööst. Peamiselt näeb aga ägedaid fotoprojekte nii kodumaistelt dokumentalistidelt kui välismaistelt fotograafidelt, kelle näitused mujal publiku juba kihama on pannud.
Olenemata näitusest saab Dokfoto keskuses teada, kuidas igaühest, kes klassiekskursioonidel ja sõprade sünnipäevadel kirglikult pilte on klõpsinud, võib saada hinnatud dokumentalist.
Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseum: oh, mul on see ka kodus olemas!
ETDMi püsinäitus “Sissejuhatus Eesti disaini” on maailma ainus Eesti disainile pühendatud püsinäitus. Märgiliste juhtumite kaudu esitatud lugu ulatub Lutheri vabrikust Estoplastini ja eksperimentaalsest mööblist Marit Ilisonini moeloominguni ning avab mitmekihilise maailma, mis mõjutab meie elu palju rohkem kui seni igapäevaselt arvata oleme osanud. Ehkki näitusel ringi jalutades kuuleb pidevalt kedagi nostalgiliselt hüüatamas: „Oh, mul on see ka kodus olemas!”, siis tegelikult jätkub avastamist nii näitusel “Sissejuhatus Eesti disaini” kui ka tarbekunstile pühendatud püsinäitusel “Kogutud teosed” küllaga.
Lisaks näeb muuseumikaardiga ETDM-is kahte ajutist näitust.
Kai kunstikeskus: ajalugu luuakse meie silme all
Tallinnas Noblessneri sadamalinnakus asuv Kai kunstikeskus pole traditsiooniline muuseum, ent see on koht, kus Eesti kunstiajalugu tehakse meie silme all. Kai on rahvusvaheline kunstikeskus, mille kõige olulisemaks osaks publiku silmis on fantastiline kunstigalerii, kus teevad näitusi Eesti kunsti tänased ja homsed kõige kuumemad nimed.