Muuseumid saartel: 8 kohta, mida suvel avastada

Muuseumid saartel

Nagu ütleb laulusalm, et tule saarele sa, siis lisame omalt poolt juurde, et mine muuseumi ka!

Meretaguste muuseumide valik on lai ning muuseumikaardiga on sul võimalus tasuta külastada lausa kaheksat muuseumi neljal erineval saarel.

Niisiis, heiska purjed ja sea siht Eesti saartele!

Avasta Saaremaad

Eesti kõige suurema saare – Saaremaa – üks silmapaistvamaid pärle on Kuressaare linnus. See keskaegne kindlus on üks paremini säilinud linnuseid Baltikumis. Astudes läbi linnuse väravate, viib see sind ajas tagasi keskaega. Uuri arheoloogilisi leide, kujuta ette elu linnuses mitmesaja aasta eest ning naudi linnuselt avanevaid suurepäraseid vaateid.

Mihkli talumuuseum Saaremaal on Eesti üks omapäraseimaid muuseume – ühe pere kaheksa põlve jooksul kujunenud terviklik Lääne-Saaremaa talukompleks koos rikkaliku tarbevaraga, mis on valdavalt valmistatud või kasutusel olnud sellesama talu elanike poolt.

Hiiumaa kultuuripärlid

Järgmine muuseumirohke saar on Hiiumaa, kus asub ka omapärase nimega muuseum – Pikk maja. See rannakülas asuv hoone on täis põnevaid lugusid ja ajalugu. Seal saad tutvuda Hiiumaa elu-olu ja kalapüügikommete ning kohalikku käsitööga läbi aegade.

Hiiumaal Tahkuna poolsaarel Malvaste külas ootab sind Mihkli talumuuseum, mille hooned ja taluõu pakuvad võimaluse rännata pea 200 aastat tagasi. Talumuuseum on suurepärane näide saare põhjaosa maa-arhitektuurist ning seal saad tutvuda lisaks 19. sajandist pärit hoonetele ka majapidamises kasutatud esemetega.

Kassari muuseumimaja on maaliline sihtkoht Kärdla lähistel Hiiumaal, mis pakub sulle võimaluse sukelduda saare elu-olu ning kohaliku käsitöö ja kunsti maailma. See muuseum asub Kassari poolsaare ajaloolises külakeskuses ning on tuntud oma huvitava arhitektuuri poolest. Tutvu traditsioonilise Hiiumaa talueluga ning avasta eksponaate, mis kajastavad saare ajalugu ja kultuuri. Lisaks majamuuseumile saab nautida ka lummavat merevaadet ning võtta osa erinevatest kultuuriüritustest ja töötubadest.

Rudolf Tobiase majamuuseum on pühendatud ühele Eesti suurimale heliloojale, Rudolf Tobiasele. Muuseum räägib tema elust ja loomingust ning toonastest muusikainstrumentidest. Harukordne on ka majamuuseumi hoone, mis on üks väheseid säilinud omalaadseid maju Eestis – tegu on 19. sajandi esimesel poolel ehitatud linnamajaga, millel on säilinud talumaja elemendid.

Seila Vormsi ja Kihnu muuseumide maailmas

Üks unikaalsetest paikadest on Kihnu muuseum. Kihnu saar on tuntud oma põneva kultuuri ja traditsioonide poolest ning muuseum pakub võimalust sügavuti sukelduda kihnukeelse laulu, käsitöö ja rahvariiete imelisse maailma. See on tõeline aken minevikku, kus saad aimu saare elanike igapäevaelust ja nende säilitatud tarkustest.

Lõpetuseks soovitame sul kindlasti külastada ka Vormsi talumuuseumi. Vormsi saar on rikas rannarahva traditsioonide poolest ning talumuuseum annab hea ülevaate saare elust enne 20. sajandit. Uuri autentset taluarhitektuuri, tutvu traditsioonilise elulaadi ja kalandusega ning sukeldu Vormsi saare põnevasse minevikku.

Valikut jagub

Kui kõik saartel asuvad muuseumid saavad läbi uuritud, siis mine leheküljele muuseumid ja sealt leiad lisaks rohkem kui 100 muuseumi, elamuskeskust ja galeriid, mida edaspidi külastada.

Muuseumid Eesti saartel: