26062024_13.16_Rasmus Kooskora_5981

5 põhjust, miks muuseum on nagu loomaaed

Muuseumid ja loomaaed on esmapilgul täiesti erinevad. Üks on vaikne koht ajaloo ja kunsti imetlemiseks, teine aga elav ja energiline koht eksootiliste isenditega tutvumiseks. Siiski on neil kahel üllatavalt palju ühist. Siin on 5 põhjust, miks muuseum on justkui loomaaed. Kuigi muuseumikaart ei kehti loomaaias, leiab liitunud muuseumide hulgast Tartu Ülikooli loodusmuuseumi, Eesti loodusmuuseum, Põllumajandusmuuseumi ja paljud teised.

Loomad muuseumis

Kas teadsid, et mitmeski muuseumis on oma loomad? Nii võid kohata kasse, koeri ja isegi eesleid. Näiteks elab A. H. Tammsaare muuseumis Vargamäel kass Anton, kes peale hiirepüüdmise on endale ülesandeks võtnud veel ka külastajate tervitamise. Tartu Ülikooli loodusmuuseumis saab aga imetleda põneva ajalooga kaelkirjaku topist. Tallinnas Eesti vabaõhumuuseumis saab sõita hobusega, Tartus TYPA trüki- ja paberikunstikeskuses leiad uksepeal külalisi vastu võtmas samuti kass Ruby ning Tori hobusekasvandus tutvustab soovijatele meie oma Tori hobuse hingeelu ning ajalugu. Vähemlevinud loomad, nagu eeslid, kitsed, lambad või haned, ootavad sind Rakvere linnuses, kus eesel Columbus mõne pai eest kõigi külastajatega pilti võib teha ning täiskohaga muuseumitöötajatest linde ja loomi leidub mujalgi.

Koertega külastamine

Muuseumikülastus on veelgi nauditavam, kui sinna saab kaasa võtta ka oma lemmiklooma! Üle 60 Eesti muuseumi lubab külastajatel kaasa võtta oma neljajalgsed sõbrad, pakkudes nii sulle kui ka sinu lemmikule meeldejäävat muuseumikogemust. Suvisel ringreisil juhtub tihti, et kaasa võetud lemmik peab saatjaga autosse jääma või mõnel juhul tuleb koera eest hoolitsemiseks ta mõne sõbra või pereliikme juurde hoiule jätta, sest igale poole neljajalgsed lemmikud oodatud ei ole. Koerasõbralikud muuseumid muudavad reisi kõigi jaoks huvitavamaks ning ligipääsetavamaks. See on suurepärane võimalus tutvustada oma lemmikloomale uusi keskkondi ja kogemusi ning samal ajal nautida kunsti ja ajalugu. Külastusel pea meeles, et arvestada tuleb ka teiste külastajatega ning pidada kinni muuseumi eeskirjadest. Rohkem infot ja soovitusi, kuidas hästikäituvate koertega muuseumi külastada, leiad siit.

Haruldased isendid

Muuseumides on võimalik näha loomi, keda loomaaias tavaliselt ei kohta! Sarnaselt loomaaiale kohtad muuseumis ainulaadset floorat ja faunat, sealhulgas haruldaste ja ohustatud liikidega. Muuseumid pakuvad ainulaadset võimalust tutvuda lähemalt ka väljasuremisohus olevate liikidega ja õppida tundma nende kaitsmise olulisust. Paljudes muuseumides on tegevus ka vabas õhus, mis annab võimaluse saada uusi teadmisi nautides linnulaulu ja värsket õhku. Lisaks loomadele leiab ka haruldasi ja eksootilisi taimi Tartu botaanikaaias, mis vajavad kasvamiseks kindlat kliimat. Nähes muuseumis loomi, kes on juba väljasurnud, mõistame nende kaitsmise olulisust ning oskame hinnata looduse olulisust meie elule.

Kultuuri- ja looduspärandi säilimine

Mõlemad kohad mängivad olulist rolli kultuuri- ja looduspärandi säilitamisel. Muuseumid hoiavad ja eksponeerivad kunstiteoseid, ajaloolisi objekte ja kultuurilisi artefakte, aidates säilitada ja edastada inimkonna ajalugu tulevastele põlvedele. Sarnaselt loob loomaaed turvalise keskkonna, kus ohustatud liigid saavad edasi elada ja areneda. Kumbki neist aitab tagada, et tulevased põlvkonnad saavad nautida nii looduslikku kui ka kultuurilist ilu. Nii säilib loodus ja selle ilu meie ümber kauem.

Keskkonnateadlikkuse kasv

Mõlemad paigad pakuvad suurepäraseid võimalusi keskkonnateadlikkuse edendamiseks. Muuseumides saab õppida tundma erinevate ökosüsteemide ja nende elanike kohta ning loomaaed pakub võimalust näha lähedalt loomi nende loomulikus elupaigas. Mõlemad kohad aitavad tõsta teadlikkust keskkonnaprobleemidest ja inspireerivad inimesi tegutsema looduse kaitsmise nimel. Võimalusel kaasa külastusele ka giid, kes oskab täpsemalt rääkida erinevate museaalide kõrvale huvitavaid fakte ja lisainformatsiooni, mida iseseisvalt teada ei saa. Nii suurendad oma teadlikkust keskkonnast ja selle olulisusest veelgi enam.

Lisaks kõigele eelnevale on muuseumid ja loomaaed mõlemad suurepärased kohad perede ja sõpradega aega veetmiseks. Need pakuvad harivat ja meelelahutuslikku kogemust igas vanuses külastajatele ning aitavad luua mälestusi, mis jäävad kauaks meelde. Muuseumis leidub palju avastamist ning erinevaid põnevaid muuseume on muuseumikaardiga liitunud üle saja. Seega, kui plaanid põnevat ja harivat väljasõitu, kaalu muuseumi külastamist ning meelepärase sihtkoha saad välja valida meie kodulehel. Kohtume muuseumis!

Muuseum kui loomaaed. Loomi leidad muuseumist, kuid külastusele saad kaasa võtta ka oma lemmiku.